Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności

442
Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności

W dniu 06 lipca br. w sali widowiskowej Centrum Kultury Sportu i Rekreacji ,,Sokół” w Sieniawie odbyło się spotkanie w ramach projektu Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności. Projekt współfinasowany jest przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Do projektu przystąpiło pięć województw, w tym województwo podkarpackie. Spotkanie odbyło się przy współpracy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie; Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sieniawie.

W spotkaniu uczestniczyli funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie podkom. Dariusz Sajdyk oraz asp. Jerzy Ossoliński; Komendy Powiatowej Policji w Przeworsku: nadkom. Mariusz Uberman,  st.asp. Mariusz Czyrny; mł. asp. Rafał Czwakiel,  oraz funkcjonariusze z komisariatu Policji w Sieniawie; komisarz Antoni Rzeczyca, st. asp. Dariusz Urbanik, st. sierż. Konrad Pieniążek,

Urząd Miasta i Gminy w  Sieniawie reprezentowała  Pani Barbara Matyja sekretarz Miasta i Gminy Sieniawa, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sieniawie Pani Małgorzata Gnida – Dyrektor Ośrodka, wraz z pracownikami.

W spotkaniu wzięli udział  seniorzy z terenu Miasta i Gminy Sieniawa. 

 Seniorzy mieli możliwość poznania metod działania oszustów, którzy podszywają się pod członków rodziny, policjantów, prokuratorów, funkcjonariuszy CBŚ, przedstawicieli banków lub urzędników. Omówiono  oszustwa na sms-a, Blik-a, czy amerykańskiego żołnierza. Seniorzy mogli się dowiedzieć jak poszczególne oszustwa wyglądają, skąd oszuści biorą numer telefonu oraz jak należy się zachować gdy dzwoni oszust.  Wielokrotnie podkreślono, że gdy dzwoni  nieznana osoba,  a tematem rozmowy stają się  pieniądze  należy być bardzo  czujnym:

  • nie przekazywać ich osobom których nie znamy;
  • nie zostawiać ich w wyznaczonym przez te osoby miejscu;
  • nie przelewać swoich pieniędzy na inne konto;
  • nie wypłacać pieniędzy z banku;
  • nie podawać swoich danych, haseł, PIN-ów, żadnych informacji o oszczędnościach trzymanych w domu pieniądzach czy innych dobrach.

TYLKO OSZUST NAMAWIA DO TAKCIH DZIAŁAŃ!  NIE DAJ MU SZANSY –

ROZŁĄCZ SIĘ TO JEDYNY SPOSÓB, BY NIE DAĆ SIĘ ZMAINPULOWAĆ OSZUSTOWI

Seniorom w ramach projektu przekazano gadżety (kubek, smycz oraz brelok) z numerami telefonu oraz hasłami aby byli bardziej bezpieczni. Dodatkowo wszyscy otrzymali zestaw ulotek informacyjnych oraz opaski odblaskowe.  Uczestnikom spotkania zapewniono  poczęstunek.

W imieniu Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sieniawie składamy serdeczne podziękowania przedstawicielom Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oraz Komendy Powiatowej Policji  w Przeworsku za udział  w spotkaniu oraz przekazane informacje, które na pewno przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa seniorów z naszej gminy.

54321
(2 votes. Average 5 of 5)
Leave a reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *